ÇOK PARA İNSANI BOZAR MI?

5578 Views

İnsanların paradigmasını (hayata bakış açısı diyelim) oluşturan daha önceden öğretilen inanç kalıplarından birisidir “Çok para insanı bozar” inancı.
Bu inançları laf ola beri gele diye söylemiyor ve cidden inanıyorsanız zaten para size gelmeyecektir. Çünkü bozulmak istemiyorsunuzdur. Ve paranın da sizi bozacağına inanıyorsunuzdur. Bu inancın evrene yaydığı frekans ise aynı frekans ile rezonansa geçecek ve evren size “ hayhay” diyecektir.

Peki para gerçekten insanı bozuyor mu?
Bir çok zengin ,oldukça zengin insanı gözlemlediğimde yaptığım tespit şu ki çok para insanı asla bozmuyor , ne ise onu ortaya çıkarıyor. Çok sevdiğim bir deyiş vardır “Fırsat bulamayan hırsız kendisini namuslu zanneder” diye onun gibi aynen .

Eğer paran yokken çapkınlık yapamıyor paran olunca yapıyorsan bu zaten senin eşini sevmediğini ve ilk fırsatta aldatacağını gösterir. Veya her önüne gelenle para karşılığı beraber oluyor eğer erkeksen kadınları, kadınsan erkekleri mal gibi görüyorsan bu eline geçen paradan değil eline geçen fırsattan meydana çıkmış senin gerçeğindir.

Zenginim diye kendini güçlü zannediyor ve ona buna saygısızca davranıyorsan bu çok para sahibi olmaktan değil ,senin aslında kaba saygısız ve değer bilmeyen biri olmandandır.
Yeni zengin bir çok kişi görüyorum altında en lüks araba elindeki çöpü camdan fırlatıyor. Veya küçücük çocuğu ön koltuğa oturtmuş basmış gaza gidiyor. Para seni elitist bir seviyeye de getirmiyor. O senelerin terbiyesi ve değer yargısı ile kazanılıyor.

Karı koca bir arkadaşımız yurt dışı seyahatlerinde tanıştıkları ve çok sevdikleri bir Fransız çiftten söz etmişti zamanında . Çok iyi anlaştıkları bu çiftin davetini kabul ederek evlerine gittiklerinde resmen şok geçirmişler. Adam eski kontlardan birisinin torunu imiş. İnanılmaz bir zenginlik ve muhteşem bir köşk ile karşılaşmışlar. Arkadaşlarımın anlattıklarına göre bu zenginlik içerisinde inanılmaz mütevazi yaşayan ve dünya çapında büyük hayır işleri yapan, bilhassa resim olmak üzere, sanat ile ilgilenen, çocuklarına düşkün, birbirini çok seven, çoğunlukla birlikte seyahat eden bir çiftmiş.

İşte deli gibi para ve harika şeyler yapan bir çift. Bunun gibi çok kişi var. Tabi ki tersi de var. Bu da gösteriyor ki insanı bozan para değil nefsi.
En çok ettiğim dualardan birisi “Allah’ım tekamülümü güzelliklerle ver” Yani beni varlık gibi, sağlık gibi, güzellik gibi şeylerle imtihan et. İnanın bu imtihan yokluk ile olan imtihandan daha zordur. Çünkü kibir pusuya yatmış seni bekliyordur.
Yani kısacası dostlar bir yanlışımız varsa paraya pula, ona buna suçu atıp mazeretlerin arkasına saklanmayalım.
Tek sorumlusu nefsimiz , onu terbiye etmeye çalışalım.

Sevgiyle kalın ,coşkuyla yaşayın…
BİHİN EDİGE