ISAAK NEWTON’CULAR İLE ŞERİATÇILAR SAVAŞIYOR

1696 Views
Ünlü bilim adamı Isaac Newton,henüz atom parçalanmadan yani fizikte kuantum fiziğine geçilmeden önce birçok keşifte bulunmuş ve insan oğlunun ilimde, bilimde ve teknolojide muazzam ilerlemesine sebep olmuş çok kıymetli bir şahsiyettir. Ve tabi ki Newton yasaları da.
Şeriat, tarikat, marifet ve hakikat diye yol alan ruhsal yolculuğumuzda, insanlara dini kuralları ritüellerle öğreten çok kıymetli bir yol başlangıcıdır.
Yaşam hızla ilerlerken bilimsel çalışmalar sırasında atomun parçalanması ve atom altına inilmesi ile orada tüm evrene ulaşılmış ve müthiş farklı gerçekler su yüzüne çıkmıştır. Ve bu gerçeklerle, ruhsal yolculuğunda bilgelik seviyesine erişmiş Mevlana gibi,Yunus Emre gibi kıymetli kişilerin söylediklerini daha bilimsel olarak anlaşılmaya başlamıştır.
Beynimizi çalıştırarak ilmin ulaştığı evrensel yasalar ile gönlümüzü açarak ulaştığımız evrensel yasalar aynı boyutta birleşmiş aynı gerçekte buluşmuşlardır.  Ve yaşam ile birlikte hala hızla ilerlemektedirler. Bunları anlayarak denge içerisinde yaşam dediğimiz nehirde adeta akarak ve uyum içinde yol alarak yaşamak ve farkındalığın getirdiği huzur,  dinginlik ve neşe içinde yaşamak varken bir çok kişi ne yapıyor; Ruhsal yolculuğunda şeriata, bilimsel yolculuğunda Newton yasalarına takılı kalmış, okumadan, araştırmadan, geliştirmeden, beynine yerleştirmiş olduğu kalıplarla bağnaz bir şekilde yaşıyor ve etrafa da barış yerine savaş, sevgi yerine öfke yaşatarak dünyayı cehenneme çeviriyor.
Bu kişilerin çokluğundan faydalanan emperyalist güçler. Şeriatçıları dinle aldatarak, Newton’cuları bilimle kandırarak kendi nefsinin yarattığı krallık da, insanlığı yok etme pahasına, sermayesine sermaye katıyor. Sadece beş duyumuz ki o duyularımız da inanılmaz sınırlı tüm evreni anlamamız mümkün değil. Ama beynimiz araştırdıkça evrensel gerçekleri kavrıyor, kalbimiz ise gerçekleri hissediyor.
Bazı ilaç firmaları gibi birçok sektörün kendi menfaati doğrultusunda bilimsel gerçekleri çarptırarak kayda geçirttikleri gibi yine bu sermeye gurupları silah sektörleri gibi dini çarpıtan birçok dini guruplar yaratarak insanları çoluk çocuk demeden birbirine öldürtmektedir.
Bu üzücü ve acıklı senaryonun üzerine çıktığında yaşananlara anlam veremiyor ve bir şeyi anlamadan inanmanın ne kadar tehlikeli olduğunu, ‘’Aklını işletmeyenlerin üzerine pislik yağdırılacaktır’’ın kuranı kerimdeki anlamını da çok iyi anlıyorsun.

 

Sevgiyle kalın, coşkuyla yaşayın…

Bihin Edige