KADIN GÜVENLİK MEMURU

1973 Views

Dün haberleri dinliyorum. Bir kadın güvenlik memuru araba kazası yaparak kanala düşmüş.

Ne var bunda diyebilirsiniz ama çok şey var. Kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin, mutsuz evliliklerin, doğru çocuk yetiştirecek  kadın ve erkeğin olmayışının ve dünyada yaşanan sevgisizlik, şiddet ve savaşın kök sorunu  tam da bu cümlenin içinde yatıyor.

O kazayı yapan bir erkek güvenlik memuru olsa , sadece  “Güvenlik memuru” der geçer .  “erkek güvenlik memuru” demez. Bu kadını ikinci sınıf gören zihniyetin fark etmeden yaptığı bir hata. Ve bu beyinlere öyle bir kazılmış ki bu hatayı kadında yapıyor erkek de.

Hatta daha beterleri de var. Kalıp olarak dilimize yerleşmiş.  Örneğin  “ Kız istemek”  Sanki kız bir mal, erkek tarafı alacak ve istemeye gidiyor. Kız da istenmekten  memnun , verilmeyi bekliyor. Kızı veren de ya baba, baba yoksa başka bir erkek yani kızın sahibi.  “Karı gibi” dediği zaman erkeğe hakaret  “erkek gibi kız” denildiğinde kıza iltifat….. Hadi oradan ……..  cesur, dürüst, mert , düzgün insanın erkeği kadını mı olur. Nice rezil erkek tanırım, nice mert kadın tanıdığım gibi.

En kızdığım şeylerden birisi de, ortaçağlarda kadını eve kapatarak  gücünü elinden almak isteyen ataerkil zihniyetin yarattığı , kadın bedeni üzerinden küfür. “ Ananı, avradını gibi”  Ne kadar anlamsız….. Madem adama kızdın neden karısıyla veya annesiyle sevişmek istiyorsun?  Peki sen sevdiğinle sevişirken ona küfür mü ediyorsun?

Eskiden gerçek erkekler birisine kızdı mı düello teklif eder erkek gibi savaşırmış…Şimdikilerin ağzında o da erkeğe gücü yetmiyor karısı veya annesi ile cinsel ilişkiye girmek istiyor….yazık bu erkeklere….

Bu devirde düello  için silah artık beyin olmalı, kızdığın kişinin ise erkeği kadını değil iyi bir beyni olmalı ki adam gibi (adam erkek anlamında değil insan anlamında) münakaşa edip sonuca varabilesin. Ama  maalesef insanların çoğu silahsız geziyor (beyin) ve dolayısıyla ancak ona buna kadını aşağılayarak küfür ediyor….

Barış, sevgi, huzur, neşe dolu o özlenen dünyaya kadının yükselişiyle kavuşacağız. Ve bu konuda yol alırken beynimizi yöneten bu tip kalıplarla dikkat ederek yok etmemizde büyük yarar var. Yoksa şiddete, savaşa, ölüme devam…….

 

SEVGİYLE KALIN COŞKUYLA YAŞAYIN..

BİHİN EDİGE.