SIRAT KÖPRÜSÜ

5191 Views

Cehennemin üzerine kurulmuş,kıldan ince kılıçtan keskince bir köprüden , cehenneme düşüp de ateşlerde yanmadan geçmekten bahseden bir sure veya ayeti, defalarca altını çizerek okuduğum kuranda , görmüş değilim. Ama islam dahil bir çok inanışlarda bahsedilen bu köprü nedir diye sorduğumda , naçizane aklımı işleterek, okuduğum bilgileri ve yaşadığım deneyimleri de üst üste koyarak , bu köprüden her an geçmekte olduğumuzu fark edişim seneler önceye dayanır.

Tevhid bilincinin derinliklerine daldığımızda anlıyoruz ki Allah diye nitelendirdiğimiz o teklik o BİR lik tüm frekansları ile çeşitli şekillerde evrende yansıyor.
Evrenin içinde bir nokta bile olmayan dünyamızda da aynı yansıma tüm ihtişamıyla varlığını devam ettiriyor ve insana verilen özgür irade ile de tekamül ederek BİRliğe doğru yol alıyor.

Dünyamızdaki yaşam yani hareket , birlikten yaratılan dualitede gerçekleşiyor. Yani her şey zıttıyla var oluyor ve bir zıtlıktan diğerine evrilerek yaşamını devam ettiriyor.
İyi ve kötünün had safhasını anlatmakta olan cennet ve cehennem de dolayısıyla teklikte değil dualitede yani bu dünyada kendini gösteriyor.
Ve bizi Allaha yani birliğe ulaştıracak Sırat-ı müstakim yani halk diliyle sırat köprüsü gerçekten kıldan ince, kılıçtan keskince ve kaygan bir zemin. Ve bu köprü, seneler önce adına kitap yazdığım ,DENGE den başka bir şey değil. Cehennem dediğimiz duygular ve düşüncelerimizin kısır döndüsünde bize cehennemi acılar yaşatan nefsimiz. Cennet ise kalbin gösterdiği yolda aklın becerisi ve iradenin kararlılığı ile ulaştığın bilinç boyutu. Huzurlu, dingin ve neşeli.

Bu arada akıl ile zekayı karıştırmıyalım. Zeka seni cennete taşıdığı gibi cehennemin göbeğine de atabilir. Arzuların emrine girerek haz peşindeki zekanın sana yaptırmayacağı kötülük yoktur.

İşte yaşadığımız her an, verdiğimiz kararlarla, yaptığımız seçimlerle ve eylemlerimizle bu sırat köprüsünün üzerinde düşmek ile düşmemek arasında dengede durmaya çalışıyoruz.
Bu konuda henüz herhangi bir farkındalık kazanmadıysak vay halimize zıtlığın bir ucundan diğerine savrularak cehennemin dibini boyluyoruz. Çünkü dengeye gelmemizi ve birliğe geçmemizi isteyen evrensel yasalardan biriside sarkaç yasasıdır . Sen bir tarafa çok meyledersen ,alır seni öte tarafa atar ya bu hayatta ya karman da.

Hepinize dengeli bir yaşam , ötekileştirmediğiniz bir dünya ve bu hayatta cenneti yaşayarak, birliğe yapacağınız bir yolculuk dilerim….

Sevgiyle kalın coşkuyla yaşayın
BİHİN EDİGE