SÖZÜM HAYVAN SEVERLERE

1694 Views

İnsanlar nedense bir sıfatın altında toplanmaya bayılıyorlar. Ve bu sıfat ile bütünleşerek fanatik bir gurup oluşturuyorlar. Genelde de bu fanatiği oldukları şey her  ne ise ona hiç kimsenin veremeyeceği zararı veriyorlar.

Örneğin dinci kesimin dine verdiği zarar kadar Atatürk’cüyüm diyenlerin Atatürk’e ve ilkelerine verdiği zarar tartışılmayacak kadar açıktır.

Şüphesiz ki her birimizin, bir konuya karşı , diğerlerimize nazaran biraz daha fazla ilgimiz veya sevgimiz vardır. Ama bu fanatikliğe kaçtığı zaman akıl devreden çıkar ve o şeye zarar vermeye başlarız. En azından diğer kişileri bıktırırız.

Şahsen ben bir konuda ciddi bir araştırma yapmaya kalktığımda o konunun fanatikleriyle değil olaya objektif bakanlarla çalışırım ki doğruya gidebileyim, ön yargısız bilgi edinebileyim.

Bu kapsamda,  beni hayatımdan bezdiren bir gurup da  “HAYVAN SEVERLER”.

Hele ki mevzubahis olan sevgi ise  bunun hayvanı, insanı, bitkisi olmaz….. Sevgi evrensel ve bütünsel bir kavramdır, koşulsuzdur , hiçbir şeyi ayırt etmez, adildir, hoş görülüdür, güler yüzlüdür.

Ben senelerce evimde evcil hayvan besledim. En son doğduğu zaman sokakta bulup evime aldığım iki kediye  16 yaşına gelinceye kadar, mobilyalarımı mahvetseler de , hastalandıklarında kendimden kesip onların tedavisiyle uğraşsam ve harcasam da , son nefeslerine kadar , sevgiyle baktım ve yanlarında oldum. Sadece evimdeki hayvanları değil sokaktaki veya ormandaki hayvanları da çok sevdim ve severim. Ama bu insanları sevmememi gerektirmez veya benim hayvan sever gibi bir sıfat edinip kim ağzını her hangi bir konuda açsa  börtü böcekten konuşmamı gerektirmediği gibi.

Kardeşim insanı hayatından bezdiren bir “HAYVAN SEVER “ gurubu var  mübarekler ne yapsan homurdanarak bir şey söyleniyorlar. Her yerde konu kedi köpek, nereye baksan hayvan resmi. “YETER”  diye bağırası geliyor insanın.

DENGE (Denge adlı kitabımı okumanızı öneririm…) yaşamın en önemli sırlarından fark etmeye başladığında ise yasalarından birisidir. Her şeyi kararında yapmakta fayda vardır. Bir şeyin üzerine çok gittiğinde  gerçeklerden ayrılmaya ve yaşamının dengesini kaybetmeye başlarsın. Kararların akılcı ve isabetli olmamaya başlar.

Yaşamında, aranan ,etkili  ve doğru biri olmak istiyorsan  duygularının girdabına kapılmadan aklının hizmetinde ol. Şartlara, zamana, mekana ve durumlara göre ayırt etmesini ve karar vermesini öğren ki isabetli hedefler koyabilesin ve onlara varabilesin….

SEVGİYLE KALIN….COŞKUYLA YAŞAYIN..

BİHİN EDİGE