YAPTIKLARINLA DEĞİL YAPMADIKLARINLA ADAMSIN

1846 Views

İnsanlar genellikle yaptıklarıyla anılsa da aslında onların nasıl bir insan olduğunu yapmadıkları belirler.

Herkesin yanında namuslu geçinirken, kimse yokken çalmıyorsan aslında namuslusundur. Yüzüne karşı sesini çıkarmazken , arkasından konuşmuyorsan dürüstsündür, milletin yanında çıt kırıldım dolaşırken yanında kimse yokken burnunu karıştırmıyorsan kibarsındır.

Çok şahit olmuşumdur suni bir nezaketle, aşırı kibar konuşan birisinin seni görmediğinde annesine bile bağırıp çağırdığına.

Evini derleyip toplayıp temiz geçinen, sokağa çöp atmıyorsa temizdir. Kendisin den fiziken veya maddeten veya mevki olarak  güçlü birine ses çıkarmazken ,  kendinden güçsüzlere kabalık yapmıyorsa saygılı birisidir.

Yaptıklarından ziyade yapmadıklarıyla hiçbir işe yaramayan veya kaybeden kişiler de çoktur.

Gördüğü adaletsizliklere ses çıkarmayan kendisi yapmıyor diye adil sayılır mı? Veya ülken hainler ve hırsızlar tarafından talan edilirken bir şey yapmıyorsan  sana vatansever demek mümkün mü? Dünyada insanlık acılar içerisinde kıvranırken” Acaba bir şey yapabilir miyim?” diye gayret göstermiyorsan , senin iyi bir insan olduğundan ne kadar bahsedilebilir.

Kadın veya erkek olsun eşinin sadakatsizliğinden şikayet edip “Ben bir şey yapmıyorum ki?” diyenler, karşısındakinin bu uzaklaşmasının yaptıklarından değil aslında yapmadıklarından kaynaklandığını ne derece fark ediyorlardır.

Tabi yapmadıklarımız kadar yaptıklarımızı nasıl yaptığımız da kişiliğimizin kalitesini oluşturur. Bir şeye duyarsız kalmıyor karşı çıkıyor olabilirsin ama bu karşı çıkış akıl doğrultusunda mı yoksa duyguların esaretinde mi gerçekleşiyor. Bilgi edinip olayları kavrıyor musun yoksa dolduruşa gelip esip, gürlüyor musun?

Kısacası bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek menfaatin uğruna susuyorsan bil ki o yılan sana dokunacak, yok hiçbir konu seni ilgilendirmiyor öylece yaşayıp gidiyor ve bir şey yapmıyorsan zaten kimse de seni adam yerine koymayacak ama en kötüsü sağ gösterip sol vuruyor yani kibar görünüp kabaysan, namuslu görünüp hırsızsan, saygılı görünüp saygısızsan ,zarif görünüp kabaysan hiç kendini kandırma birileri senin ne olduğunu, de ki zamanla anlamadılar ama senin  içinde ta derinlerinde gönül tahtında oturan, o , adına ister Allah de ister evrenin ruhu, ister yaradan , işte o senin yaptıklarınla ve yapmadıklarınla barkodunu yazıyor ve üzerine yapıştırıyor ve sen evrende o barkodla  okunuyorsun….Ona buna nasıl göründüğün değil ne olduğun önemli unutma bunu da sen biliyorsun ve vicdanının sesini dinle o sana her daim söylüyor ama belki de çıkardığın gürültüden onu duyamıyorsun…

Sevgiyle kalın, coşkuyla yaşayın…

Bihin Edige