GURURSUZ FAKAT ONURLU BİR ADAM ARANIYOR

1977 Views

YENİ YILDA GURURSUZ FAKAT ONURLU ADAM ARANIYOR

Türkiye’de adı önde giden iş adamlarımızdan Rahmetli Sakıp Sabancı’nın babası  tüm bu misyon ve vizyonu aileye kazandıran rahmetli Hacı Ömer Sabancı’nın büstünün altında yazan bir yazı benim için büyük bir öğüt olmuştu. Aynen şöyle yazıyordu.

“GURUR AHMAKLIKTIR”

Fakir ama gururlu esas adamlarla dolu Türk Filmleriyle büyüyen yurdum insanına ters gelecek bu öğüdü o kadar sevmiştim ki Hacı Ömer Sabancı yaşasa da oturup ondan saatlerce öğüt alsam diye düşünmüştüm.

Nefisten kaynaklanan,egoyla kabaran gurur, insanoğluna neler kaybettirmiştir neler?…

Kaç aşk bu yüzden bitmiştir,kaç ilişki tükenmiştir,nice dostluklar sona ermiş,kaç kişinin işine son verilmiştir.

Kimse burnundan kıl aldırmaz,asla lafın altında kalmaz,öyle bir atar ki mangalda kül bırakmaz. Kendini ispat etmek istedikçe  batar da batar bir daha yukarı çıkamaz.

Gururun olmadığı yerde mütevazilik olgunluk ve onur vardır. Bu arada hem gurursuz hem onursuz olanlara lafım yok zaten onlar onarılmaz bir durumdadır.

Oysa ONUR bilgelikten kaynaklanır,evrensel yasalarla aydınlanır ve  içinde bulunduğu  kişileri pırıl pırıl parlatır.

Onurlu insanın kendi evrensel değerleri vardır. Yalan söylemez,kul hakkı yemez,iftira atmaz,çalmaz,herhangi bir canlının, insan olsun,hayvan olsun,bitki olsun canına kıyamaz.Koşulsuz sever,değer bilir en önemlisi zariftir ve kendini bilir. Dolayısıyla kendini gerçekten bilen biri için el alemin dedikleri  hiç önemli değildir. Özünün farkında olduğu için sıfat peşinde koşmaz ama o sıfatlar gelir onu bulur.

Dünya paramparça  yanıyor.  Nefis o kadar evreni zapt etmiş ki insanlık bu yanan cehennem de acı çekiyor. Rollerini çok iyi oynayan karanlık güçlerin esirlerine sözüm yok….. A.ma bu cehennemden kurtulmak isteyen , aydınlığı özleyen bizler gibi kişilere ne oluyor da bir güç birliği yaratamıyoruz

Eğer nefsin yarattığı şeytana uyuyor ve ara da sıra da bizde yoldan çıkıyorsak başka, gene nefsin bir ürünü tembelliğe, bana neciliğe esir düşüyorsak o da daha bir başka ama geri kalan anlaşmalıkların sebebi gurur değil mi?

Yeni yılda gurur peşinde olmayan, onurlu insanlardan oluşan, elele vermiş  GÜNEŞ’e koşan  kişilerle, önce yurdumuzda sonra dünyamızda barış için çalışmaya var mısınız? diyorum.

Ve tüm insanlığa onurlu bir yaşam diliyorum

 

Sevgiyle kalın,Coşkuyla yaşayın

BİHİN EDİGE